3/17/2017 05:56:00 PM

Wydawnictwo Zakamarki - Pomelo i kształty

Tytułowy bohater Pomelo to różowy słoń z ciut za długą trąbą. Pomelo to słoń, który bardzo filozoficznie podchodzi do życia.
W książeczce Pomelo i kształty, nasz tytułowy słoń zastanawia się czy ma on jakiś kształt. Jego rozmyślania sprowadzają się do analizowania kształtu każdego otaczającego go przedmiotu, ale ale Drodzy moi słoń Pomelo ma własne określenia kształtów.
To książka dla dzieci, pamiętajmy, bo jeśli podejdziecie do niej jak ja, pierwsze podejście będzie dla Was niezrozumiałe kompletnie. 

Ja umysł ścisły nie potrafiłam zaakceptować różnych, wydających się mi dziwacznych określeń, tak jak np. "spaprana kulistość kartofli" lub " zaokrąglony trójkąt truskawki". Dla mnie osoby dorosłej wiadome jest, że kartofel, ziemniak ;) nie jest okrągły, a truskawka nie kojarzy się z trójkątem, ale mój syn szybko sprowadził mnie na ziemie. twierdząc, że tak właśnie jest i Pomelo ma racje:)
Pomelo i kształty to pierwsza z książeczek o Pomelo, którą przeczytaliśmy jednym tchem, no może nie jednym bo wymyślne figury, kształty określające otaczające nas rzeczy dawały mi czasem popalić, język łamałam.
Książka kończy się morałem, że poszukując kształtu Pomelo dochodzi do wniosku, iż ma on swój unikalny kształt. 
Książeczka Pomelo i kształty to nie kolejna książeczka o tym, że piłka jest okrągła, albo klocki prostokątne. Ta książeczka pokazuje nam, że każda rzecz ma swój kształt- swój unikalny właśnie. I chociaż czasem ciężko nam nazwać te kształty , choćby nawet    "rozpaćkany kształt stopionych lodów" to one istnieją i to jest piękne, by ruszyć wyobraźnią i nazwać je po swojemu. Tego uczy nasze dzieci Pomelo, by nazywać coś co wydaje się nawet nieokreślone.

Książeczka jest niewielkiego rozmiaru, dlatego super sprawdzi się w podróży, pięknie ilustrowana. Mój Filiś oszalał na jej punkcie, kiedy skończyłam czytać i chciałam odłożyć książeczkę, podał mi ją na nowo i powiedział "mamo cytaj". Dzieci lubią takie właśnie pobudzające wyobraźnię książeczka, dlatego ja zdecydowanie ją polecam i zapraszam do Wydawnictwa Zakamarki oraz na ich Facebooka.

7 komentarzy:

Copyright © 2016 WYCHOWUJE I TESTUJE , Blogger