3/10/2017 12:24:00 PM

Metoda globalna z użyciem zestawu do czytania wydawnictwa Pentliczek

Niedawno do naszego domu dotarła paczuszka, a w niej znalazłam karty obrazkowe, przewodnik i instruktaż jak używać kart i uczyć dziecko czytania.

Przyznam się szczerze, że wiele słyszałam o metodzie globalnej, ale nigdy jakoś nie przypatrywałam się jej. Miałam bowiem zdanie, że to za wcześnie. Jak się okazuje już dużo mniejsze dzieci mogą ćwiczyć czytanie metodą globalną.

My zaczynamy swoją przygodę i na pewno podzielimy się swoimi postępami i odczuciami, sprawdzę dla Was a przede wszystkim dla siebie i synka, czy to działa;)
Na początek słów kilka o tym czym jest metoda globalna.
Metoda czytania globalnego jest jedną z niewielu metod pozwalających na naukę czytania w bardzo wczesnym wieku. Dzieci uczone tą metodą nabywają zdolność płynnego czytania zanim pójdą do szkoły. Czytanie globalne pozwala ominąć żmudny etap  literowania. Dzięki temu metoda jest przyjemna, bezbolesna i kojarzy się dziecku tylko z pozytywnymi emocjami. Dzieci uczone tą metodą to przyszłe mole książkowe, intelektualiści z własnym zdaniem i imponującą wiedzą.Metoda czytania globalnego jest jedną z niewielu metod pozwalających na naukę czytania w bardzo wczesnym wieku. Dzieci uczone tą metodą nabywają zdolność płynnego czytania zanim pójdą do szkoły. Czytanie globalne pozwala ominąć żmudny etap  literowania. Dzięki temu metoda jest przyjemna, bezbolesna i kojarzy się dziecku tylko z pozytywnymi emocjami. Dzieci uczone tą metodą to przyszłe mole książkowe, intelektualiści z własnym zdaniem i imponującą wiedzą.

Metoda polega na prezentacji dziecku wyrazów na specjalnie przygotowanych tablicach. Tablice są dwustronne. Jedna strona - ilustracja i opisujący je wyraz - pozwala na skojarzenie słowa z odpowiednim przedmiotem lub osobą. Druga - opatrzona jest tylko wyrazem - służy do ćwiczeń pamięciowych.

Ćwiczenia zajmują zaledwie kilka minut dziennie. Powinny być jednak wykonywane systematycznie.

Informacje o metodzie znajdzie czytelnik w poradniku dołączonym do Zestawu. Polecamy również artykuły o metodzie czytania globalnego na stronie Wydawnictwa Pentliczek oraz kanał PentliczekTV na YouTube.
Na czym polega metoda globalnego czytania?
Metoda polega na wielokrotnej prezentacji dziecku wyrazów z jednoczasowym ich artykułowaniem.
Wyrazy mogą być:
-w postaci specjalnie przygotowanych plansz, -napisane na monitorze komputera lub tabletu,-wskazywane w tekście książki, gazety,
-wskazywane na bilbordach reklamowych lub szyldach 

Plansze do nauki metodą czytania globalnego można wykonać samemu – wydrukować na domowej drukarce lub odrysować ręcznie - czcionka powinna być stosunkowo duża, drukowana z użyciem małych liter, takich, jakie widzimy w ulubionej książeczce dziecka.


Gotowe plansze do nauki czytania metodą globalną wraz z przewodnikiem są dostępne w sklepie: 
www.e-pentliczek.pl
Tablice autorstwa Marii Trojanowicz-Kasprzak dodatkowo opatrzone są po jednej stronie w obrazek, ułatwiający skojarzenie wyrazu z przedmiotem.

8 komentarzy:

 1. Super my akurat w fazie nauki bedziemy młoda od wrzesia do zeróki i ja totaklnie nie czuję siena siłąch że moja maleńka juz do zerówki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała przyjrzeć się bliżej kartom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem pomysłu. Bardzo ciekawy i intrygujący sposób nauki. warto go wypróbować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Meega świetna sprawa :))) Z takimi planszami nauka to przyjemność :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. nie słyszałem jeszcze o metodzie globalnej

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 WYCHOWUJE I TESTUJE , Blogger