12/29/2017 07:35:00 PM

Egmont- Ryzyk Fizyk


Gra gości u nas jakiś już czas, a ja nie mogłam się jakoś zabrać za jej recenzję, bo ciagle była w ruchu i nie chciałam przerywać zabaw dziecku. 


Ale skoro dziś (Wy przeczytacie to już jutro) już noc, więc gra wpadła z moje dłonie i mogę ją na spokojnie Wam zrecenzować.


Gier na rynku jest cała masa, jak wiec wybrać tę godną uwagi, taką która czegoś nauczy też nasze dziecko? Polecam czytać recenzję- serio sama czytam inne recenzję i sugeruję się nimi podczas wyboru kolejnych prezentów dla dziecka.

Taką naprawdę wartą uwagi grą jest Ryzyk Fizyk od Egmont. I nie pisze tego, bo współpracuję z Egmont, a dlatego, że tak jest i gdybym jej nie miała, to byłabym pierwszą na liście do zakupu.

Zacznę może od początku, czyli od zawartości:) W pudełku znajdziemy:

Instrukcję do gry
1 planszę (matę) do gry
7 tabliczek do udzielania odpowiedzi w różnych kolorach
7 pisaków suchościeralnych
126 kart z pytaniami
90 kartonowych żetonów bankiera (60 białych o nominale 100$; 15 czerwonych o nominale 500$; 15 czarnych o nominale 2500$)
klepsydrę do odmierzania czasu




Ryzyk Fizyk to gra- quiz , pytania na jakie trzeba udzielać odpowiedzi dotyczą różnych dziedzin. Gra przeznaczona jest od 10 roku życia, właśnie ze względu na różnorodność pytań, z którymi niestety młodsze dzieci nie będą mogły sobie poradzić (no oczywiście są wyjątki jak zawsze). Gra polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania i zdobywaniu żetonów (kasy), ale to nie wszystko;) bo skąd by się wzięła nazwa Ryzyk Fizyk, w pewnym momencie gry trzeba też coś zaryzykować by coś wygrać, lub przegrać. W jakim momencie? W takim, w którym nie zna się odpowiedzi na pytanie, można wtedy postawić pewną ilość żetonów na udzielenie odpowiedzi przez innego gracza. Jeśli odpowie źle zgarniasz kasę (żetony), jeśli udzieli odpowiedz poprawnie to on zbiera kasę.Na sam początek każdy z graczy otrzymuje po karcie odpowiedzi, markerze oraz 2 żetony graczy. Wybiera się także dwie osoby- jedną jako bankiera, który trzyma pozostałe żetony i drugą do czytania pytań i odpowiedzi. Po przeczytaniu pytania uczestnik (gracz) ma 30 sekund (czas odmierza klepsydra) na udzielenie odpowiedz. Każdy z graczy odpowiada na pytania na swojej karcie odpowiedzi, układa na planszy swoją odpowiedz, potem segregujemy odpowiedzi od najmniejszej (odpowiedzi to liczby) do największej i znowu mamy 30 sekund na obstawienie odpowiedzi, tym razem obstawiamy żetony. Nie musimy obstawiać na swoją odpowiedz, jeśli nie jesteśmy jej pewni, możemy wybrać odpowiedź innej osoby. Po 30 sekundach odczytujemy poprawną odpowiedź. Osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi otrzymuje 300 $ , dodatkowo jeśli obstawiła też swoją odpowiedź to otrzymuje odpowiednio tyle żetonów ile wskazuje miejsce na planszy. Pozostałe osoby, które dobrze obstawiły odpowiedź zabierają swoje żetony i bankier wypłaca im dodatkowe żetony, a źle obstawione żetony wracają do bankiera.
Wygrywa ten kto po 7 pytaniach ma najwięcej żetonów( największa ich wartość).






Tak naprawdę to taki mały hazard, ale tak naprawdę bardzo pożyteczny bo działamy pod presją czasu, uczymy dziecko różnych dziedzin, pytań jest aż 252 (po 2 pytania na jednej karcie).

Gra wywołuje dużo uśmiechu, to zdecydowanie gra rodzinna, bo im więcej graczy tym lepsza zabawa. Jest naprawdę bardzo ciekawą grą i świetnie wydaną grą.

Ja zdecydowanie Wam ją polecam i zapraszam do Egmont oraz na Galaktykę Czytelnika:)

7 komentarzy:

  1. Ten mały hazard wcale, ale to wcale mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie....gra przez to ryzyko jest jeszcze ciekawsza....pomyślę nad zakupem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. moja chyba za mała ale sama bym chętnie w taka pograła

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajna :) nie spotkałam jeszcze takiej ale na naszą czwórkę już by się nadawała :) warto pomyśleć ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Może i mały hazard ale dzieci się uczą :) Moje troszkę za małe ale będę miała grę na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Też jestem zdania, że warto czytać recenzję, dlatego też ja lubię zaopiniować daną rzecz. Gra wydaję się swietnym sposobem na zabicie nudy, a już sam tytuł zachęcą do chociażby próby. Taka głębsza myśl, jeśli dobra odpowiedź da nam nagrodę (tu żeton) to warto zdobywać wiedzę. Tak. Ryzyk Fizyk to ciekawa gra i zabawa dla całej rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  6. do tej gry może kiedyś się przekonam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 WYCHOWUJE I TESTUJE , Blogger